راهنمای خرید پاور بانک

ش

در این مقاله به بیان نکات و آیتم های مهم برای رسیدن به یک تصمیم مناسب در هنگام خرید پاور بانک می پردازیم.

ظرفیت پاور بانک

 در ابتدا باید از خود این سوال را بپرسید که چه مدت بدون شارژ کردن پاور بانک، شما نیاز به استفاده از آن برای شارژ کردن ابزارها و وسایل دیجیتال خود مانند تلفن همراه و لپ تاپ دارید؟ پاسخ به این سوال ظرفیت پاور بانک مورد نیاز برای شما را مشخص می کند. علاوه بر این باید این سوال را از خود بپرسید که برای کدام یک از دیوایس ها و ابزارهای خود نیاز به استفاده از پاوربانک دارید؟ چرا که یک لپ تاپ نسبت به گوشی تلفن هوشمند  توان بیشتری مصرف کرده و نیاز به ظرفیت بالاتری از پاوربانک دارد. گوشی تلفن هوشمند می تواند با یک پاور بانک با ظرفیت ۳.۳۵۰ میلی آمپر ساعت شارژ شود. ولی یک لپ تاپ نیاز به پاور بانک با ظرفیت بالاتری  از قبیل ۳۰ میلی آمپر ساعت یا حتی بیشتر دارد. 

ورودی و خروجی پاور بانک

البته امروزه اکثر پاوربانک ها از ورودی و خروجی های مناسب برخوردارند. فقط شاید مدل های قدیمی و دست دوم باشند که از این نظر بایستی مورد بررسی و دقت نظر قرار گیرند. پس برای احتیاط این موضوع را چک نمایید که کدام یک از دیوایس های دیجیتال با پاور بانک مورد نظر برای خرید سازگار می باشند.

قیمت و کیفیت

اگر شما دنبال یک پاوربانک کامل هستید که با تمامی نیازها و خواسته های شما منطبق باشد، بایستی علاوه بر شکل ظاهری به ویژگی های آن از بُعد فنی و کارکردی نیز توجه ویژه داشته باشید. خیلی از اوقات مدل های ارزانتر پاوربانک با نیازهای شما مطابقت نداشته و دوام و طول عمر مناسب را نیز ندارند. پس همیشه صرفاً به قیمت فکر نکنید و به جای آن تناسب بین قیمت و کیفیت را در نظر داشته باشید و ببینید متناسب با قیمتی که می پردازید آیا کیفیت و ویژگی های مورد انتظار و مطابق با نیاز خود را دریافت می کنید یا نه؟ علاوه بر این باید توجه داشته باشید که برخی از پاوربانک های ارزان قیمت و با کیفیت پایین دارای مشکل بار اضافه (overload) بوده و دستگاه‌های الکترونیکی شما آسیب وارد می کند. 

 اندازه پاور بانک

مسلم است که استفاده اصلی پاور بانک ها در زمانی است که شما دسترسی به  پریزهای برق معمولی ندارید و در بیرون از منزل و محیط کار و یا در حین سفر و جابجایی و رفتن به یک مکان هستید. بنابراین اندازه پاور بانک اهمیت زیادی پیدا می‌کند چرا که نیاز دارید پاور بانک را همواره همراه خود داشته باشید. بسیاری از پاور بانک های ویژه تلفن هوشمند یا تبلت این امکان را دارند که در جیب شما جا شود. اما برای پاوربانک های بزرگتر ویژه لپ تاپ چنین چیزی امکان پذیر نیست و معمولاً اندازه آنها به صورتی است که درکیف دستی یا کوله پشتی شما جا شوند.

آمپر

ظرفیت پاور بانک ها بر اساس آمپر نیز بسیار مهم است. آمپر پاور بانک (A)  به شما نشان می دهد که چقدر دستگاه های الکترونیکی شما با سرعت شارژ می شوند؟ پاور بانک های معمولی بین یک تا سه و نیم آمپر می باشند. هر چقدر که اندازه این عدد بزرگتر باشد دستگاه های الکترونیکی شما سریعتر شارژ می شوند. 

باتری تلفن هوشمند شما

 تلفن های هوشمند دارای ظرفیت باتری  متفاوت می باشند. در هنگام محاسبه ظرفیت پاوربانک مناسب  به دو آیتم زیر توجه نمایید:

 • ظرفیت تلفن هوشمند یا تبلت شما
 • تعداد دفعات مورد نیاز برای شارژ توسط پاور بانک

 از حاصل ضرب دو عدد فوق ظرفیت تقریبی پاور بانک شما به دست می آید.

نوع استفاده از پاوربانک

  پاور بانک ها برای مقاصد و اهداف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. مثلاً یک دانش آموز یا دانشجو در اتوبوس و مترو می‌خواهد از پاوربانک خود استفاده نمایند. یک کوهنورد یا جهانگرد می خواهد از پاور بانک برای شارژ نمودن تلفن همراه خود استفاده نماید تا برای مواقع ضروری و اضطراری بتواند  به برقراری تماس بپردازد. 

استفاده از پاوربانک برای بیش از یک دستگاه

بسیاری از اوقات کاربران نیاز دارند که در آن واحد و در یک زمان بیش از یک دستگاه (مثلاً هم تلفن همراه و هم تبلت) خود را  شارژ نمایند. در صورت دارا بودن خروجی های کافی میتوان همزمان طیف وسیعی از از وسایل دیجیتال را با پاور بانک شارژ نمود مانند:

 • تلفن همراه
 • لپ تاپ
 • تبلت
 • LED های پرتابل 
 • دوربین های دیجیتال  
 • و کلاً هر وسیله ای که  پورت USB یا USB-C  داشته باشد.

توجه به شارژ خود پاور بانک

پاور بانک در صورت عدم  استفاده بخشی از توان خود را از دست می‌دهد، حتی اگر شما با آن وسیله ای را شارژ نکرده باشید.  پس حتماً حتی در صورت عدم استفاده از پاوربانک برای مدتی، آن را به صورت مرتب شارژ نمایید. این موجب افزایش دوام و طول عمر پاوربانک شما شده و برای مدت زمان بیشتری می توانید از این وسیله مفید و کاربردی بهره ببرید. 

 

سوال ۱: آیا پاوربانک یک سیستم باز است یا بسته؟ چرا؟

سوال ۲:
الف) پاوربانک چه مشکلی (pain) را از کاربران برطرف می کند؟
ب) پاوربانک چه منفعتی (gain) را برای کاربران به ارمغان می آورد؟
سوال ۳: بیان داستان
رای دادن به این post

40 دیدگاه در “راهنمای خرید پاور بانک

 1. آرش نامجوفرد میگوید:

  پاسخ سوال (۱)
  پاور بانک یک سیستم باز است
  پاور بانک ورودی و خروجی دارد ابتدا با استفاده از یک مولد انرژی شارژ میشود و سپس میتواند انرژی ذخیره شده را به یک دستگاه مشخص مثل تلفن همراه انتقال بدهد. در اینجا ورودی و خروجی هر دو از یک‌جنس میباشد.

 2. آسو ظریف میگوید:

  پاسخ سوال ۱: پاور بانک سیستم باز است،چون با محیط خارج خود تبادل و تعامل دارد.ورودی و خروجی دارد و هدف آن هم این مساله را به وضوح نشان می دهد

 3. اميرمحمد قاسمي میگوید:

  پاسخ سوال ۱: سیستم باز
  باتوجه به تعریف سیستم باز و اینکه پاور بانک قابلیت دریافت اطلاعات و انرژی را به عنوان ورودی دارد و
  خروجی هایی نظیر نور لامپ یا انرژی الکتریکی لازم برای شارژ موبایل را ارائه میدهد، سیستم باز در نظر گرفته میشود.

 4. Sepand Pourazar میگوید:

  پاسخ سوال یک: پاوربانک برای دریافت و انتقال انرژی الکتریکی با محیط در ارتباط است، لذا یک سیستم باز به شمار می‌رود.

 5. زهرا جان نثاری میگوید:

  پاسخ سوال ۱
  سیستم باز حساب میشه، به این علت که ورودیش سیستم و برقی هست که شارژ را وارد پاور بانک میکند و بعد از اینکه شارژ شد میتوان توسط یه سیم اتصال شارژ را به گوشی موبایل و سیستمهای برقی دیگر منتقل کرد. البته اگر در پاور بانک را به این صورت در نظر بگیریم که یک سر پاور بانک به شارژ برقی متصل باشد و از سمت دیگر به گوشی موبایل یا وسیله برقی وصل باشد به صورت همزمان هم شارژ دریافت میکند و هم گوشی را شارژ میکند. و به صورت کامل مشخص میشود که باز است. اما اگر شارژ شود و سپس بعد از شارژ شدن به گوشی وصل شود باز هم سیستم باز محسوب میگردد با این تفاوت که همزمان نیست و با تاخیر صورت میگیرد.

 6. علي دوست محمدي میگوید:

  پاسخ سوال اول
  باز-زیرا با محیط اطراف و بیرونی خودش در تعامل است که شامل ورودی کابل و شارژ خود پاوربانک و همچنین خروجی جریان جهت شارژ دیوایس های مختلف است

 7. سيد عليرضا موسويان انارکي میگوید:

  پاسخ سوال ۱- باز است زیرا در تعامل با سیستم‌های دیگر مانند گوشی و … می‌تواند باشد و ورودی و خروجی آن جریان‌های متفاوت است.

 8. میکائیل رحیمی میگوید:

  پاسخ سوال ۱
  شاید بتوان گفت پاوربانک یک سیستم باز است . زیرا برای شارژ شدن نیاز به اجزای دیگری دارد.

 9. مهکام محبی میگوید:

  یک سیستم باز است چو با محیط بیرون تعامل دارد و ورودی آن به صورت انرژی الکتریکی و خروجی آن به صورت شارژ می‌باشد.
  پاسخ سوال ۱

 10. مهدی شفایی میگوید:

  سلام – پاسخ سوال ۱
  یک سیستم باز است زیرا برای شارژ شدن خودش انتقال انرژی از بیرون به داخل صورت می گیرد و همچنین برای شارژ کردن سایر وسایل انتقال انرژی از داخل به بیرون صورت می گیرد.

 11. مهدی شفایی میگوید:

  سلام – پاسخ سوال ۱
  یک سیستم باز است زیرا برای شارژ شدن خودش انتقال انرژی از بیرون به داخل صورت می گیرد و همچنین برای شارژ کردن سایر وسایل انتقال انرژی از داخل به بیرون صورت می گیرد..

 12. حجت اله خاآنی میگوید:

  پاسخ سوال اول
  پاور بانک یک سیستم باز است. زیرا با محیط اطراف خود تبادل انرژی دارد، بدین گونه که ابتدا انرژی را از محیط بیرونی خود دریافت و در خود ذخیره نموده و در مواقع لازم انرژی ذخیره شده را به به محیط باز می‌گرداند.

 13. زهرا جان نثاری میگوید:

  جواب سوال ۱:
  به نظرم پاوربانک یک سیستم باز هست،
  میشه این مورد رو از دو جهت بررسی کرد:
  اول اینکه اگر پاوربانک شارژ بشه از طریق برق و بعد از شارژ شدن گوشی یا وسیله برقی ای بهش متصل بشه میتونه شارژ درونش رو منتقل کنه، پس از طرفی هم سیستم هست به علت ورودی و خروجی ها.
  و از طرفی سیستم باز محسوب میشه چون شارژی که بهش وارد میشه را میتونه به سیستم دیگری منتقل کند.

 14. آرش نامجوفرد میگوید:

  پاسخ سوال ۲)

  الف- قبل از اینکه پاور بانک وجود داشته باشد اگر گوشی موبایل و یا لپتاپ شما از نبود شارژ و یا همراه نداشتن شارژر و یا نبود موقعیت مناسب و زمان کافی برای شارژ کردن خاموش میشد، مجبور بودید تا صبر کنید تا به محلی برسیم که بتونیم به برق دسترسی داشته باشیم. با اومدن پاور بانک مشکل شارژ تموم شدن و دسترسی نداشتن به برق حل شد.

  ب- سرعت بالاتر شارژ کردن device ها میتواند به عنوان یک gain در پاور بانک محسوب شود

 15. شهریار فتاحی میگوید:

  جواب سوال۲:
  سیستم پاور بانک بیشتر مشکلات را برطرف می‌کند تا منفعت را برآورده سازد شاید از موارد منفعت (قسمت ب) به مواقعی اشاره کرد که برق برای شارژ هم در دسترس باشد ولی از روی تنبلی به پاوربانک مراجعه کرد ولی در کل پاور بانک یک سیستم است که مشکلات را برآورده می‌سازد و در مواقع نبود برق گوشی و سیستم در دست ما را شارژ می‌کند.

 16. مهراد راجی کرمانی میگوید:

  پاسخ سوال ۲ :
  الف) مشکل زود خالی شدن باتری را کم میکند
  ب) زمان بیشتری میتوان با موبایل بازی کرد

 17. سپند پورآذر میگوید:

  پاسخ سوال ۲:
  الف) مشکلی (pain) که پاوربانک مرتفع می‌نماید ((عدم دسترسی به منبع مناسب برای شارژکردن باتری دستگاه‌های الکترونیکی مانند گوشی موبایل در طیفی از شرایط)) است.

  ب) از جمله منافعی (gains) که بعضی از انواع پاوربانک می‌تواند ارائه دهد عبارتند از:
  – انتقال شارژ بدون سیم (wireless)
  – استفاده از انرژی خورشیدی برای شارژ پاوربانک
  – امکان شارژ همزمان چند دستگاه
  – جذابیت ظاهری و ایجاد اعتبار (prestige)

 18. رضوانه میرزامحمدی میگوید:

  پاسخ سوال ۲:الف)پاوربانک مشکل شارژکردن گوشی موبایل و سایر دیوایس های الکترونیکی را در زمان هایی که خارج از خانه یا محیط کار هستیم و دسترسی به پریز برق نداریم حل نموده است.
  ب)امکان استفاده از پاوربانک برای شارژ همزمان چندین دستگاه الکترونیکی منفعت برای کاربران محسوب میشود.

 19. سعيد سهيلي میگوید:

  جواب سوال شماره ۲:

  الف) خاموش شدن گوشی و تبلت هنگام استفاده در اثر اتمام شارژ،
  عدم دسترسی به برق برای استفاده از شارژر،
  منتظر ماندن در صف پریز برق در بیمارستان ها و فرودگاه ها و اماکن عمومی،
  عدم دسترسی به برق جهت شارژ کردن باطری، هنگام قطع برق و خاموشی های اداره برق مخصوصا خاموشی های طولانی،
  همگی مواردی بودند که عدم مطلوبیت ایجاد میکردند که با استفاده از پاور بانک این موارد رفع شدند.(رفع pain رخ داد.)

  ب) امکان انتخاب پاوربانک با ظرفیت بالا جهت شارژ چند دستگاه یا جهت شارژ کردن چندباره یک دستگاه،
  امکان انتخاب پاوربانکی که چند خروجی داشته باشه برای شارژ کردن همزمان چند دستگاه،
  امکان انتخاب پاوربانکهایی که موزیک پلیر داشته باشند،
  امکان انتخاب پاوربانک هایی که حافظه داخلی دارند،
  همگی مواردی هستند که ایجاد gain میکنند.

 20. امیرمحمد جهانی میگوید:

  پاسخ سوال ۲:
  الف) پاور بانک مشکل وابستگی به پریز برق و مکان ثابت که پیشتر برای شارژ تلفن همراه وجود داشت را حل کرده است.
  ب) با پیشرفت تکنولوژی، پاور بانک ها قابلیت هایی نظیر امکان ذخیره بیشتر انرژی، تعداد پورت های مختلف برای شارژ انواع مختلف گوشی ها و امکان اتصال همزمان به چند موبایل پیدا کرده اند. این قابلیت ها مصداق Gain برای کاربران است.

 21. مهدی شفایی میگوید:

  سلام – پاسخ سوال ۲
  الف) امکان شارژ دیوایس در هر جایی بدون نیاز به دسترسی به برق
  ب) تنوع اتصالات و خروجی های مختلف برای شارژکردن هر دیوایس – ارائه ظرفیت های متفاوت پاوربانک متناسب با نیاز

 22. مهکام محبی میگوید:

  پاسخ سوال ۲:
  الف) پاور بانک مشکل شارژ کم و یا نگرانی از تموم شدن شارژ دستگاه در جاهایی که دسترسی به پریز برق ممکن نیست را از بین می‌برد.
  ب) پاور بانک‌ها با افزایش حجم و ظرفیت باتری و شارژ خود، می‌توانند امکان استفاده طولانی مدت و همچنین امکان استفاده برای دستگاه های مختلف با قدرت های بیشتر را برطرف کنند.
  همچنین امکان اینکه بتوان در هرجایی بدون نگرانی از تموم شدن شارژ رفت را برای کاربران ایجاد می‌کنند.

 23. حجت اله خاآنی میگوید:

  پاسخ سوال ۲:
  Pain: عدم امکان دسترسی به شبکه برق به دلیل در حرکت بودن و…
  Gain: امکان چند مرتبه شارژ کردن گوشی و سایر وسایل با یک بار شارژ کردن پاوربانک

 24. سيد عليرضا موسويان انارکي میگوید:

  پاسخ سوال ۲-
  الف- مهم‌ترین مشکلی که پاور بانک حل می‌کند در شارژ وسایلی مانند موبایل هنگام عدم وجود برق و یا عدم دسترسی به شارژر است مخصوصا وقتی نیاز به استفاده مدام از آن وسیله باشد.
  ب- سبکی پاوربانک و ظرفیت آن از منفعت‌هایی است که می‌تواند داشته باشد.

 25. آسو ظریف میگوید:

  پاسخ سوال دو :

  پاوربانک مشکل تمام شدن شارژ موبایل در سفر را رفع می کند.
  اما ویژگی های شکل پاور بانک و زیبایی ظاهری آن و ابعاد و جنس بدنه منفعت برای کاربر به حساب می آید.

 26. مهرآذين لطفي میگوید:

  سوال ٢: pain پاور بانک این است کاربران را برای استفاده از وسایل الکترونیکی ار محدودیت در می آورد
  Gain: کوچکتر شدن اندازه و قابلیت شارژ چند تا وسیله

 27. اميرمحمد قاسمي میگوید:

  پاسخ سوال ۲:
  pain: شارژ وسایل الکتریکی خصوصا موبایل در مواقعی که دسترسی به برق شهری به جهت شارژ باطری آن امکان ندارد-تامین انرژی الکتریکی لازم برای تجهیزات مختلف و تامین روشنایی ( درچادر های کوهنوردان و طبیعت گردان)
  gain: ایجاد امکان شارز سیع برای موبایل ها(fast charging) – امکان شارژ همزمان دو یا چند دستگاه با یک پاور بانک(داشتن بیش از یک پورت شارژ)-داشتن چراغ قوه بر روی آن-داشتن نمایشگر برای نشان دادن میزان انرژی الکتریکی باقی مانده در پاوربانک-امکان اتصال به هر دودستگاه اندروید و Ios-امکان شارژ بدون سیم موبایل ها

 28. زهرا جان نثاری میگوید:

  پاسخ سوال ۲:
  در مورد pain: اینکه وقتی وسط راه هستیم و دسترسی به برق نداریم شارژ گوشی تمام میشود و بدون پاوربانک کار ما لنگ میماند.
  در مورد gain: اینکه حتی اگر دسترسی به برق داشته باشیم میتوانیم گوشی خود را با استفاده از این وسیله یکجا ثابت نگذاریم و همراه با آن حرکت کرده و راحت‌تر به کار خود برسیم.

 29. میکائیل رحیمی میگوید:

  سوال ۲ : برطرف کردن مشکل شارژ گوشی در جاهایی که امکان دسترسی به برق وجود ندارد pain است و امکان ذخیره شارژ به مدت چند روز gain است .

 30. فاضل روشن علی میگوید:

  جواب سوال ۲:
  الف) پاوربانک با ایجاد دسترسی سریع و در هر مکان (در مکان هایی که دسترسی به برق شبکه شهری امکان پذیر نیست) برای کاربران موبایل به شارژ تلفن همراه، مشکل شارژ آن ها را رفع می نماید.
  ب) پاوربانک با ایجاد قابلیت هایی مانند وزن کمتر، تعداد پورت های بیشتر برای شارژ و شارژ سریع تر تلفن همراه، منفعت هایی را برای کاربران ایجاد می نماید.

 31. علی دوست محمدی میگوید:

  پاسخ سوال ۲
  Pain : طبیعتا همه ما با مشکل خالی شدن شارژ باتری موبایلمون تا همین چند سال پیش دست و پنجه نرم میکردیم که با ظهور و خلق پاور بانک دیگه چنین مشکلی وجود ندارد
  Gain :اینکه پاور بانک های امروزی از قابلیت هایی مثل شارژ سریع در خروجی و ورودی ، ضد اب و ضربه بودن و مقاومت در برابر شوک های الکتریکی و پشتیبانی از دیوایس های بیشتر جهت شارژ همزمان برخوردار باشند از جمله gain های این وسیله برای کاربران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.