از جستجوی مقالات انگلیسی و فارسی تا نوشتن مقاله علمی

ش

فرآیند آماده سازی یک مقاله علمی دارای مراحل متعدد و ریزه کاری های بسیار می باشد. در این مطلب در تلاش هستیم تا مروری بر فعالیت ها و اقدامات مورد نیاز برای آماده سازی و تهیه یک مقاله و تحقیق علمی داشته باشیم. 

تعریف مسئله

اولین گام در نگارش مقالات علمی داشتن و تعریف یک مسئله مناسب و درخور توجه بوده که ارزش تحقیق بررسی و وقت گذاشتن را داشته باشد. در هنگام تعریف مسئله دو حالت کلی ممکن است رخ دهد. حالت اول اینکه شما به عنوان محقق یک تعریف مسئله مناسب را از قبل دارید و به دنبال انجام یک تحقیق برای رسیدن به پاسخ سوالات خود هستید.  حالت دوم اینکه شما مایل به انجام تحقیق و پژوهش به دلایل شغلی و تحصیلی می باشید. مثلا به عنوان پژوهشگر در یک سازمان مشغول به کار شدید و حالا باید  در رابطه با موضوعاتی در یک حوزه کاری معین کار تحقیق و پژوهش را شروع نمایید، یا اینکه وارد دوره کارشناسی ارشد یا دکترا در یک دانشگاه شده و اکنون برای انجام پایان نامه یا رساله خود نیاز به شروع و وارد شدن در فرایند تحقیق و پژوهش هستید. در این هنگام انبوهی از سوالات ذهن دانشجویان و پژوهشگران را درگیر می کند:

 • روی چه موضوعی کار کنم؟ 
 • از کجا میتونم یک مسئله مناسب برای کار تحقیق و پایان نامه خودم پیدا کنم؟ 
 • چطوری بین موضوعات مختلفی که به ذهنم می رسد یا بقیه به من پیشنهاد می کنند اولویت بندی کنم؟
 • آیا اگر روی این موضوع کار کنم می‌توانم نتایج کارم را در قالب یک مقاله علمی در یک ژورنال معتبر چاپ کنم؟
 • کدام موضوعات دشواری‌های بیشتری در جمع آوری داده ها به همراه دارند؟

و بسیاری از سوالات دیگر که در اینجا فقط به عنوان نمونه به ذکر چند سوال بسنده کردیم.

جستجوی مقالات انگلیسی و منابع علمی

مرور ادبیات یکی از مهمترین گام های فرایند تحقیق می باشد. برای جستجو و یافتن مقالات علمی ابزارهای مختلفی وجود دارد که در ادامه در مورد بررسی قرار خواهند گرفت. 

راهنما و آموزش جستجوی مقالات انگلیسی در گوگل اسکالر

۱

معمولاً یکی از اولین گزینه های مورد توصیه برای یافتن مقالات علمی استفاده از گوگل اسکالر می باشد که در  چارچوب آن می‌توان مقالاتی که قبلاً در زمینه مورد جستجو منتشر شده اند را به سرعت پیدا نمود. در نتیجه استفاده از گوگل اسکالر شما حجم زیادی از اطلاعات را به عنوان نتایج جستجو دریافت خواهید نمود که بایستی بتوانید بر روی آنها عملیات پالایش و انتخاب بهترین و مناسب ترین مقالات برای کار تحقیقی خودتان را انجام دهید. در غیر این صورت زمان زیادی را برای مرور ادبیات صرف نموده بدون اینکه به نتیجه خاصی برسید و بتوانید به صورت اثربخش فرایند تحقیق خود را به انجام برسانید.  در ادامه می خواهیم به تعدادی از ترفندها و راهکارها برای استفاده بهتر از ابزار ارزشمند گوگل اسکالر در جستجوی مقالات علمی اشاره نماییم.

یافتن نتایج در گوگل اسکالر- Google Scholar

پس از وارد کردن کلمات مورد جستجو نتایج برای شما پدیدار می شود. چیزی که شما می بینید تصویری مانند شکل زیر است که دربردارنده اطلاعات زیر است که در تصویر نیز با شماره مشخص شده است:

۱: این بخش تاریخ انتشار مقالات مورد جستجو را نشان می دهد. بدین صورت که فقط مقالات منتشر شده در رنج زمانی مشخص شده در این قسمت به شما نمایش داده می شود.

۲: در این قسمت نام ژورنال مربوط به هر مقاله را می توانید ببینید. 

۳: بخش ارجاعات در این قسمت قرار دارد و مقالاتی که به این مقاله ارجاع دادند و در رفرنس های خود از این مقاله استفاده نموده اند را با کلیک بر روی این قسمت می توانید مشاهده نمایید.

۴: در این قسمت می توانید نسخه های مختلف یک مقاله را ببینید.

۵: اگر فقط می خواهید نتایج جستجوی شما دربردارنده تحقیقات آکادمیک باشد تیک این گزینه ها را بردارید. در این صورت دیگر منابعی مانند پتنت ها در نتایج جستجوی شما نمایش داده نمی‌شوند. 

V2

استفاده از ارجاعات (citations)

در گوگل اسکالر ارجاعات مرتبط با هر مقاله نیز در نتایج جستجو نمایش داده می شوند و این موضوع امکان بسیار خوبی برای لینک کردن مقالات به هم و رسیدن به سایر مقالاتی که یک مقاله را مورد ارجاع قرار دادند، می باشد. همچنین این موضوع به محققین و دانشجویان این امکان را می دهد تا دقیقا ببینند که بقیه محققین و پژوهشگران چگونه از یک منبع تحقیقاتی معین برای پیشبرد تحقیق خود استفاده  نموده اند. بدین وسیله شما هم می توانید به خوبی تشخیص دهید که آیا این مقاله متناسب و هم راستا با اهداف و نیازهای پژوهشی و موضوع تحقیق شما هم می باشد یا نه؟ همچنین به وسیله این امکان شما می توانید مقالات و منابع علمی که بکر بوده و کمتر توسط محققین دیگر مورد استفاده قرار گرفته‌اند را نیز به خوبی شناسایی نمایید و این موضوع هم گام دیگری برای پاسخگویی به نیازهای پژوهش شما می باشد.

۲

۳

جستجو در حالت incognito برای یافتن نتایج بهتر

 وقتی که شما در حالت استاندارد و معمولی در در مرورگر خود به عملیات جستجو می پردازید گوگل و گوگل اسکالر از نتایج جستجو های قبلی شما نیز استفاده نموده و لینک هایی که قبلاً شما بر روی آن ها کلیک کرده اید را نیز به صورت هوشمند مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و نتایج جستجو های جدید شما را نیز متاثر از رفتار قبلی شما می نماید.  این موضوع ممکن است همواره به خوبی عمل  ننموده و برای شما مفید فایده نباشد.  چرا که جستجو های قبلی شما بر روی جستجو های جدید نیز اثر گذار خواهد بود، در حالی که ممکن است شما  تصمیم داشته باشه تا منابع و حوزه‌های جدیدی را کشف و مورد بررسی قرار دهید و لزومی به برقراری ارتباط با جستجو های قبلی و نتایج کلیک شده بر روی آنها نباشد.   در رابطه با جستجوهای عمومی این قابلیت قابلیت ارزشمند و مثمر ثمر می‌باشد، اما معمولاً برای پیدا کردن متون علمی و تحقیقات آکادمیک و دانشگاهی چندان کارایی ندارد. برای رفع این چالش‌ها می توانید از حالت incognito  به جای حالت استاندارد و معمول استفاده نمایید.  در این حالت هیچ چیزی از نتایج جستجوی شما ذخیره نمی شود و جستجوهای قبلی شما جستجو های بعدی شما و نتایج آن ها را تحت تاثیر قرار نمی دهد. مثلا اگر شما امروز در رابطه با پیش بینی وضعیت هوا جستجو کرده اید، نتایج جستجو تاثیری بر روی جستجوی چند روز بعد شما در رابطه با تغییرات آب و هوا و چالش های اقلیمی مرتبط نخواهد داشت. 

تعریف کلمات کلیدی برای جستجوی اثربخش و دقیق

 صرفاً با تایپ چند کلمه نباید انتظار داشته باشید که گوگل اسکالر دقیقاً نتایج مرتبط و مفید را برای شما نمایش دهد.  در نتیجه محققین و دانشجویان بارها و بارها جستجو های مختلف را تکرار نموده تا بتوانند نتایج نسبتا قابل قبول و مفید را به دست آورده و منابع علمی مرتبط را پیدا نمایند. به جای آن شما می توانید به موضوع از یک زاویه متفاوت و جدید نگاه کنید. بیایید در ابتدا از خود این سوال را بپرسید که در طول فرآیند تحقیقی خود دوست دارید چه چیزی را یاد بگیرید؟ سپس این موضوعات را به زیر بخش ها و اجزای آن تقسیم نمایید. در این صورت شما به صورت خودکار مجموعه از کلمات کلیدی و  اصطلاحات مرتبط قابل جستجو را به دست آورید که می‌تواند به شما برای یافتن اطلاعات مرتبط  برای هر یک از زیربخش‌های موضوع تحقیق شما کمک نماید. اگر در ابتدای  مسیر تحقیقاتی خود هستید و  با موضوع تحقیق خود آشنایی چندانی ندارید، بهتر است که در ابتدا از جستجوهای معمولی در موتور جستجوی گوگل، سایتهای مرجع و دایره‌المعارف هایی مانند ویکی پدیا استفاده نمایید تا یک برآورد و شناخت کلی از موضوع، زمینه های مرتبط و زیر بخش های آن پیدا نمایید. مسلماً نتایج جستجو های عمومی از منظر آکادمیک ارزش و اعتبار بالایی ندارند، اما به وسیله آن ها شما می توانید مجموعه ای از کلمات کلیدی مرتبط و خود را به دست آورید تا  به عنوان خوراک اولیه به گوگل اسکالر دهید و بتوانند مجموعه از نتایج غنی و مرتبط از مقالات و منابع علمی را پیدا نمایید.

به صورت سازمان یافته جستجو نمایید.

گوگل اسکالر امکان بسیار خوبی را در اختیار شما قرار داده و شما می توانید در داخل آن کتابخانه هایی برای ذخیره نتایج جستجو های خود ایجاد نمایید.

۴

دامنه این کتابخانه ها بسیار وسیع و متنوع و بسته به نیاز کاربران می تواند متغیر باشد. اولاً شما می‌توانید در رابطه با موضوعات تحقیقاتی مشخص خود مثلاً موضوع یک مقاله که در دست تدوین دارید یا موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد یا موضوع رساله دکترای خود یک کتابخانه ایجاد نمایید. همچنین شما می توانید در رابطه با حوزه های مورد علاقه خود کتابخانه های جداگانه ایجاد نمایید. حال وقتی که شما در نتایج جستجوی خود به یک مقاله و منبع علمی مناسب و مرتبط برخورد می کنید   می‌توانید به راحتی آن را در داخل کتابخانه مربوطه ذخیره نمایید  یا آن را برای رفرنس دهی های آتی خود بوکمارک نمایید. در هنگام اجرای هر تحقیق علمی و آماده سازی یک مقاله یا پایان نامه یا رساله یکی از موضوعات اصلی، تهیه و تکمیل مورد ادبیات و آماده سازی مقدمه مقاله می باشد. در این راستا بایستی به شناسایی و مطالعه و بررسی کامل منابع مرتبط و همچنین بیان مسئله و سوال یا سوالات اصلی تحقیق پرداخت. استفاده از قابلیت کتابخانه در گوگل اسکالر می تواند برای مقوله های گفته شده به صورت اثربخشی مفید واقع شود.

۵

استفاده از مقالات مرتبط برای یافتن منابع جدید

وقتی که شما یکی از منابع پدیدار شده در نتایج سرچ گوگل اسکالر را می بینید، می توانید بر روی گزینه مقالات مرتبط (related articles) کلیک کرده و بتوانید آنها را نیز مورد مطالعه و بررسی خود قرار دهید.

۶

همانطور که انتظار دارید با این کار منابع جدید و متمایزی در رابطه با موضوع مورد جستجوی شما پدیدار می شود.  خصوصاً زمانی که تعداد منابع و مقالات یافته شده در رابطه با موضوع مورد تحقیق و موضوع مقاله شما کم باشد، این کار بسیار مفید است. شما می توانید در رابطه با مقالات جدید نیز همین کار را ادامه داده و به شکل سلسله وار جلو روید تا بدین ترتیب به صورت درخت وار و به مانند یک شبکه مویرگی، مرحله به مرحله مجموعه ای از مقالات و تحقیق های مرتبط را مورد شناسایی و بررسی خود قرار دهید. 

۷

خودکارسازی و سازماندهی به ارجاعات

واقعیت آن است که تهیه ارجاعات در مقاله و پایان نامه شما و آماده سازی رفرنس های و مراجع آخر پایان نامه یا مقاله یکی از کارهای خسته کننده و زمان بر می باشد.  تمام کسانی که تا کنون حداقل یک بار از صفر تا صد درگیر فرایند نوشتن یک مقاله یا پایان نامه یا رساله بوده اند، این موضوع را با تمام وجود لمس کردند و بر اهمیت و زمان بر بودن آن اذعان دارند. این موضوع وقتی چالشی تر می شود که شما در انتهای یک کار چند ماهه یا حتی چند ساله قرار گرفته باشید و در طول فرایند تحقیق خود هیچ‌گونه برنامه ای برای سازماندهی به منابع و ارجاعات نداشته باشد و الان باید از ابتدا این کار را به صورت کامل انجام دهید.  خوشبختانه گوگل اسکالر بخش زیادی از این فرآیند را به صورت خودکار و اتوماتیک انجام می دهد.  تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که  بر روی دکمه ارجاع (cite) که با دابل کوتیشن در پایین هر مقاله و منبع علمی نشان داده شده است، کلیک نمایید.

۸

پس از کلیک پنجره پاپ آپ (pop up) باز می شود که در آن شیوه های مختلف ارجاع دهی یا همان رفرنس دهی به یک مقاله بر اساس استاندارد های مختلف مانند APA یا هاروارد نمایش داده می شود.  تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که فرمت رفرنس دهی مورد نظر را با کلیک بر روی آن انتخاب نمایید.

۹

سپس ارجاع دهی مناسب به راحتی در اختیار شما قرار گرفته که شما می‌توانید آن را کپی کرده و در مقاله یا پایان نامه خود قرار دهید. همچنین شما می توانید این قابلیت را در کنار قابلیت ایجاد و جستجو در کتابخانه ها در گوگل اسکالر مورد توجه قرار دهید که در نتیجه آن شما می توانید به راحتی تمامی منابع و مقالات علمی مرتبط با یک موضوع مشخص را بررسی کرده و ارجاعات مورد نیاز را به راحتی استخراج نمایید. با این کار صرفه جویی زیادی در زمان آماده سازی مقاله و پایان نامه شما به عمل می آید که می توانید این زمان را بر روی ارتقاء محتوا و کیفیت مقاله و پایان نامه خود صرف نمایید. البته ابزارهای دیگری نیز برای ایجاد و مدیریت ارجاعات در مقالات و پایان نامه های علمی وجود دارند، اما قابلیتی که گوگل اسکالر در اختیار  پژوهشگران و دانشجویان قرار می‌دهد در کنار ویژگیهای جستجوی قوی می تواند بسیار تسهیل گر و تسریع کننده باشد. 

استفاده از جستجوی پیشرفته برای رسیدن به نتایج بهتر

قابلیت جستجوی پیشرفته در گوگل اسکالر نیز مانند خود موتور جستجوی گوگل وجود دارد. به وسیله این قابلیت می‌توانید فیلترها و پارامتر های مختلفی را بر روی نتایج جستجو اعمال نموده تا مرتبط ترین و قابل استفاده ترین نتایج را بر اساس نیاز خود به دست آورید.  مثلاً شما می توانید نتایج جستجو را به یک دوره زمانی مشخص محدود نمایید. این موضوع برای محققان بسیار کلیدی و قابل استفاده است، چرا که در ابتدا لازم است که  بیشتر نتایج سال‌های اخیر مثلاً ۳ سال یا ۵ سال اخیر را مورد بررسی و جستجو قرار دهند. خصوصاً وقتی که تعداد مقالات منتشر شده در رابطه با یک موضوع زیاد باشد استفاده از این قابلیت بسیار کمک کننده و  تسهیل گرخواهد بود. همچنین شما می توانید بر اساس نام نویسنده جستجو نمایید. این موضوع خصوصا وقتی که میخواهید روند مقالات یک محقق و استاد برجسته در یک موضوع مشخص را دنبال نمایید، بسیار به کمک شما می آید و می توانید به کمک آن از تحقیقات اخیر وی به خوبی مطلع  شده و روند تحقیقات وی بر روی موضوعات مشخص در سالهای مختلف از گذشته تاکنون را به خوبی دنبال نمایید. همچنین می توانید  نتایج جستجو را محدود به یک آزمایشگاه یا دانشگاه یا حتی یک اسپانسر مشخص برای فعالیت های تحقیقاتی نمایید. این قابلیت نیز بسیار جالب توجه و کلیدی می‌باشد، چرا که برخی از دانشگاه‌ها در یک حوزه های مشخص پیشرو بوده و بخش زیادی از نوآوری‌ها و انتشار مقالات علمی در آن موضوع را به خود اختصاص داده‌اند و شما  به عنوان محقق نیز مایلید که در ابتدا مقالات معتبر مربوط به آن آزمایشگاه تحقیقاتی یا دانشگاه را مورد مطالعه و بررسی قرار دهید، چرا که می دانید خروجی های تحقیقاتی آنها دارای اعتبار بالایی می باشد. 

استفاده از قابلیت اخطار و اعلام (alerts)  برای اطلاع از آخرین مقالات علمی

 این قابلیت برای به روز نگه داشتن خود و اطلاع از آخرین مقالات و منابع منتشره در یک موضوع مشخص بسیار کلیدی و کاربردی خواهد بود. شما به عنوان محقق یا دانشجو وقتی که مرور ادبیات خود را به اتمام رسانده و وارد مراحل بعدی آماده سازی مقاله یا پایان نامه خود خواهید شد، نیز از این قابلیت می توانید به خوبی استفاده نمایید. چرا که معمولا وقتی محققان و دانشجویان وارد گام های بعدی تحقیقات می شوند، دیگر زمان زیادی را نمی توانند صرف جستجو نمایند و بایستی بر روی مسئله مشخص خود تمرکز نمایند، اما مسلماً همچنان مایلند که از انتشار آخرین مقالات که می تواند در مسیر تحقیقاتی به آن ها کمک نماید مطلع شوند. در این صورت می توانند به راحتی با استفاده از قابلیت اعلام و فعال سازی آن به صورت خودکار و بدون نیاز به صرف زمان برای جستجو از انتشار آخرین مقالات مرتبط مطلع شوند. 

جستجو در ژورنالهای بسیار معتبر

در صورتی که به دنبال جستجو در ژورنالهای بسیار معتبر باشید، می توانید از قابلیت Metrics در گوگل اسکالر استفاده نمایید. این قابلیت را می توانید از منوی باز شونده در گوشه سمت چپ بالا در گوگل اسکالر فعال نمایید. 

در پایان این بخش باید گفت که گوگل اسکالر یک ابزار تحقیقاتی بسیار کاربردی و مفید می باشد که روز به روز نیز بر قابلیت ها و هوشمندی آن جهت ارائه نتایج بهتر و مرتبط تر افزایش می یابد. امیدواریم که نکات گفته شده در بالا بتوانند شما محققین و دانشجویان گرامی را در فرایندهای تحقیقاتی خود برای آماده سازی مقالات و پایان نامه ها کمک نماید. 

راهنما و آموزش جستجوی مقالات انگلیسی در Sciencedirect  

پایگاه علمی sciencedirect یکی از منابع معتبر برای یافتن مقالات علمی می باشد که متعلق به ناشر شناخته شده الزویر (Elsevier) است. پس از ورود به این پایگاه با صفحه مانند شکل زیر مواجه خواهید شد که می توانید به جستجو در قسمت بالای آن و در فیلد های اطلاعاتی مشخص شده بپردازید:

۱۱

 همچنین در صورتیکه بر روی دکمه جستجوی پیشرفته کلیک نمایید به صفحه زیر هدایت خواهید شد که فیلدهای بیشتری برای جستجوی مقالات علمی به زبان انگلیسی را در اختیار شما قرار خواهد داد:

۱۲

در صورتی که بر روی گزینه show all fields  کلیک نمایید  تعداد بیشتری از فیلدها برای جستجوی پیشرفته در قسمت پایین صفحه باز شده و در اختیار شما قرار خواهد گرفت، به صورت شکل زیر:

۱۳

در نهایت در قسمت پایین صفحه حتی می توانید نوع مقاله و منبع مورد جستجوی خود را نیز محدود نمایید، بر اساس شکل زیر:

۱۴

جستجوی مقالات فارسی

برای جستجو و یافتن مقالات به زبان فارسی نیز مانند زبان انگلیسی پایگاه‌های متعددی وجود دارد که در این قسمت مهمترین این پایگاه ها مورد بررسی قرار می گیرند. 

راهنمای جستجوی مقالات فارسی در پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی SID

پایگاه مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی (SID) یکی از پایگاههای مهم و قوی برای یافتن مقالات فارسی و انگلیسی منتشر شده در ژورنال های داخلی می باشد. در زمان ورود به این پایگاه شما با تصویر زیر روبرو خواهید شد:

۱۵

در سمت راست تصویر فوق منوی اصلی مربوط به پایگاه مشخص شده است که شامل قسمت های اصلی می باشد. لازم به ذکر است که هر قسمت در شکل فوق با یک شماره مشخص شده که در ادامه می توانید دقیقاً ببینید که هر شماره مربوط به چه قسمتی بوده و در بردارنده چه محتویاتی از مقالات و منابع علمی به زبان‌های فارسی و انگلیسی می باشد:

 1. بانک مربوط به مقالات منتشر شده در نشریات و ژورنال های داخلی به زبان فارسی
 2. بانک مربوط به مقالات ارائه شده در همایش ها و کنفرانس های داخلی به زبان فارسی
 3. بانک مربوط به طرح های پژوهشی انجام شده به زبان فارسی 
 4. بانک اطلاعاتی مربوط به مراکز علمی و پژوهشی داخل کشور ایران 
 5. بانک اطلاعاتی ژورنال های انگلیسی زبان داخلی که در این قسمت شما می توانید به مقالات انگلیسی منتشر شده در آنها دست پیدا کنید.
 6. بانک علمی مربوط به مقالات ارائه شده در کنفرانس ها و همایش های داخلی به زبان انگلیسی
 7. سامانه ترجمه متون علمی
 8. کارگاه ها و دوره های آموزشی
 9. وبلاگ مرکز اطلاعات علمی
 10.  قسمت تماس با ما

مهمترین قسمت های این پایگاه که شما برای یافتن مقالات با آنها کار خواهید داشت  بخش‌های اول، دوم، پنجم و ششم می باشد. 

با کلیک بر روی قسمت اول شما وارد بخش مربوط به جستجو در مقالات فارسی خواهید شد که در این قسمت می توانید  به جستجو در صدها هزار مقاله فارسی منتشر شده در ژورنال های داخلی بپردازید. در تصویر زیر نمای این بخش نشان داده شده است: 

۱۶

با کلیک بر روی قسمت دوم شما به بخش مربوط به مقالات فارسی ارائه شده در کنفرانس های داخل کشور هدایت خواهید شد که در تصویر زیر نشان داده شده است:

۱۷

می بینید که این پایگاه به راحتی امکان جستجو در مقالات همایش ها را نیز در اختیار شما قرار می دهد. مشخص می شود که تصور برخی از محققین و دانشجویان که صرفاً این پایگاه به ایندکس و طبقه بندی مقالات منتشره در ژورنال ها پرداخته، اشتباه بوده و واضح است که مقالات منتشر شده در کنفرانس ها نیز در دامنه فعالیت این پایگاه قرار دارند.

با کلیک بر روی قسمت پنجم شما وارد بخش مربوط به مقالات انگلیسی زبان شده و می توانید در این بخش به جستجو در مقالات انگلیسی منتشر شده در ژورنال های داخلی بپردازید.  نمای مربوط به این بخش در تصویر زیر آمده است:

۱۸

در نهایت قسمت ششم پایگاه را مورد نظر قرار دهید که با کلیک بر روی آن وارد بانک اطلاعاتی مقالات منتشر شده در کنفرانس های داخلی به زبان انگلیسی خواهید شد که با چنین تصویری مواجه می شوید:

۱۹

راهنمای جستجوی مقالات فارسی در پایگاه سیویلیکا CIVILIKA

سیویلیکا یکی از پایگاه های تخصصی پرکاربرد برای جستجوی مقالات فارسی در کنفرانسها و ژورنالهای علمی داخلی می باشد. این پایگاه خصوصا در رابطه با کنفرانس های برگزار شده در داخل کشور بسیار غنی بوده و می توانید با جستجو در آن به طیف وسیعی از مقالات ارائه شده در کنفرانس ها و سمینارها به راحتی دسترسی داشته باشید. 

۲۳

راهنمای جستجوی مقالات فارسی در پایگاه گنج ایرانداک 

پایگاه گنج متعلق به پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) یکی از پایگاههای قوی در رابطه با ایندکس و طبقه بندی پایان نامه های کارشناسی ارشد، رساله های دکترا و همچنین پیشنهادهای مربوط به پایان نامه های کارشناسی ارشد می باشد.  با ثبت نام در این پایگاه و از طریق کد ملی خود می توانید در هر هفته به متن کامل ۵ مستند اعم از پایان نامه کارشناسی ارشد یا رساله دکترا دسترسی داشته باشید. توصیه می‌کنیم جستجو و کار با این پایگاه را حتما تجربه نمایید و مسلماً از منابع غنی و محتوای ارزشمند آن می توانید به خوبی در مسیر تحقیق خود و خصوصاً در بخش جستجوی  منابع و مقالات علمی و آماده‌سازی مرور ادبیات به خوبی بهره ببرید. مزیت دیگر دسترسی به پایان نامه ها و رساله ها و جستجو در آنها آشنایی شما با ساختار و نحوه تدوین یک پایان نامه کارشناسی ارشد، یک پیشنهاد (پروپوزال) پایان نامه و یا یک رساله دکترا می باشد. موضوعی که بسیاری از دانشجویان و محققین در رابطه با آن ابهامات و سوالات زیادی دارند و همواره از خود  سوالات زیر را می پرسند:

 • ساختار و ترتیب مطالب در پایان نامه بایستی به چه صورت باشد؟
 • هر فصل از پایان نامه و رساله شامل چه بخش های کلیدی و اساسی است؟
 • مطلبی که الان در حال نگارش آن هستم متناسب با کدام فصل پایان نامه و رساله بوده و در کجا باید آن را ذکر نمایم؟
 • شیوه رفرنس دهی صحیح و بیان مطالب برداشت شده از ادبیات به چه ترتیب است؟

با جستجو در پایان نامه ها و مطالعه آنها شما به راحتی می توانید پاسخ سوالات فوق را به صورت عملی و عینی دریافت نمایید. 

۲۴

راهنمای جستجوی مقالات (راهکارها و ترفندهای کاربردی)

جستجوی مقالات علمی صرفاً وارد کردن یک کلمه و کلیک کردن نیست بلکه باید برای موفقیت در آن و صرفه جویی در زمان خود به صورت سیستماتیک و نظام یافته عمل نمایید. در این قسمت با تعدادی از راهکارهایی که می تواند به شما در حین جستجو کمک نماید، اشاره می شود. 

منابع کلمات کلیدی را بشناسید.

معمولا اولین سوال دانشجویان و‌ پژوهشگران قبل از شروع جستجو، در مورد کلمات کلیدی می باشد. اینها جملاتی است که بسیاری از پژوهشگران و دانشجویان می گویند:

 • نمی دانم با چه کلمه ای باید جستجو کنم.
 • با چند تا کلمه جستجو کردم اما مقاله به دردبخوری پیدا نشد.
 • جستجو کردم اما این قدر مقاله زیاد بود سردرگم شدم.
 • و سوالاتی از این قبیل

برای رهایی از این ابهامات و سردرگمی ها پیشنهاد می شود ابتدا منابع مناسب برای شناسایی کلمات کلیدی برای جستجو را بشناسید و از آنها به صورت مناسب و دینامیک و انعطاف پذیر برای یافتن کلمات کلیدی مناسب بهره بگیرید. برخی از این منابع عبارتند از:

 • جستجوهای عمومی (این موضوع بسیار مهم می باشد و می تواند به شما دید خوبی برای انتخاب کلمات کلیدی مناسب بدهد)
 • عکس نوشته یا همان اینفوگرافی ها: عکس نوشته ها منبع بسیار خوبی می باشند و در همان ابتدای کار در زمان کم به شما دید خوبی در رابطه با حوزه های مرتبط با موضوع اصلی تحقیق شما می دهند. مزیت کلیدی عکس نوشته ها در این است که در یک نما و قاب تصویر اطلاعات اصلی را به سرعت دریافت می کنید. فقط کافی است دقیق و هوشمندانه ببینید و حتما حتما دست به قلم یا دست به کیبرد باشید و سریعا کلمات به دست آمده را به صورت دستی یا الکترونیکی ثبت نمایید.
 • مشورت با افراد خبره: افرادی که قبلا در زمینه مورد تحقیق تجربه و دانش و سابقه بیشتر از شما دارند نیز می توانند طرف مشورت شما برای پیشنهاد کلمات کلیدی قرار گیرند.

تشکیل سبد کلمات کلیدی

در ابتدا بایستی سبدی از کلمات کلیدی تشکیل دهید که جستجوی خود را با آن سبد آغاز نمایید. مسلما این سبد در طی زمان تغییر کرده و کلمات آن می توانند کم و زیاد شوند. پس ایده آل گرایی در رابطه با کلمات کلیدی نداشته باشید و زیادی حساسیت به خرج ندید که حتما باید از همان ابتدا تمام کلمات کلیدی را به صورت دقیق و کامل شناسایی کرده باشید. این کار معمولا مدت زیادی نیاز به صرف زمان و کسب تجربه و دانش در حیطه مورد تحقیق دارد تا محقق به صورت نسبی به موضوع تحقیق و دامنه آن اشراف پیدا کرده و بتواند کلمات کلیدی را به صورت طبقه بندی شده تشخیص دهد. اما خبر خوب اینکه تجربه نشان داده که فرآیند جستجوی مقالات علمی مانند تکمیل یک پازل چند تیکه بوده و تفاوت چندانی نمی کند که از کدام قسمت و گوشه پازل کار رو شروع نمایید. اگر به اندازه کافی ممارست داشته باشید بالاخره موفق به تکمیل پازل خواهید شد. از این گذشته با شروع جستجو و بررسی مقالات، اگر کلمه جدید و مهمی وجود داشته باشد که در سبد اولیه شما نبوده باشد دیر یا زود بر اثر تکرار این کلمه در مقالات مورد بررسی، شما این کلمه و اهمیت آن را شناسایی خواهید نمود.

به جستجوی عبارت دقیق گیر ندهید!

در هنگام جستجو خصوصا جستجوهای اولیه لازم نیست حساسیت زیادی داشته باشید، مثلا لازم نیست حتما عبارت دقیق رو بنویسید که:
 • مدیریت استراتژیک در هتل داری
 • استفاده از منتورینگ برای بهبود ارتباط با مشتری
 • بهبود کیفیت به منظور ارتقای فروش
بسیاری از پایگاه های جستجوی مقالات علمی حروف اضافه و ربط را اصلا در حین جستجو درنظر نمی گیرند. مثلا sciencedirect دقیقا مشخص کرده که کلمات زیر در حین جستجو حذف می شوند:

۲۱

۲۲

پس به تایپ و جستجوی عبارت دقیق حساس نباشید و همین که عبارت جستجوی شما دربردارنده یک یا چند کلمه کلیدی باشد برای شروع خوب است.

دوباره کاری ممنوع!

برای جستجوی خود حافظه و‌ سابقه تشکیل دهید. بسیاری از پایگاه ها و بانک های اطلاعاتی مقالات علمی این امکان را در اختیار محققین و دانشجویان قرار می دهند تا به جستجوی سوابق نتایج و مقالات منتخب، دسته بندی و ایجاد پروفایل و‌ کتابخانه شخصی بپردازند. مثلا گوگل اسکالر امکان ایجاد کتابخانه را به کاربران خود می دهد. از این امکانات به خوبی استفاده نمایید. اگر هم پایگاه مورد نظرتان فاقد چنین امکانی است یا حالش رو ندارید که دقیق یاد بگیرید که چطور باید از این امکان استفاده نمایید، حداقل بر روی هارد شخصی سیستم خود، کار ذخیره سازی مقالات منتخب (به شکل تمام متن یا چکیده) را انجام دهید. متاسفانه بسیار دیده شده که محققین و پژوهشگران برای وقت و زمان خود (که مهم ترین دارایی هر پژوهشگر به حساب می آید) ارزش قایل نبوده و هر روز از صفر شروع به جستجو می نمایند.

سوال ۱:

الف) بر اساس موارد فرا گرفته شده، برای مبحث داده کاوی حداقل ۲۰ کلمه کلیدی را شناسایی نمایید. توضیح دهید که به چه صورت و بر اساس چه موارد و فرایندی این کلمات کلیدی را شناسایی کرده اید؟

ب) کلمات کلیدی را اولویت بندی نمایید و روش اولویت بندی را شرح دهید.

سوال ۲:

شعار گوگل اسکالر این است: Stand on the shoulders of giants که در صفحه اول این سرویس مشاهده می‌شود. برداشت شما از این شعار چیست؟ و چه چیزی  را در رابطه با مرور ادبیات و جستجوی مقالات علمی به ذهن متبادر می‌کند؟

سوال ۳:

بر اساس موارد فرا گرفته شده، جستجو برای یکی از کاربردهای مورد علاقه خود برای داده کاوی را انجام داده و بررسی عناوین، چکیده و کلمات کلیدی را تا رسیدن به اشباع تقریبی و شهودی ادامه دهید.

الف) چند مقاله را و به چه صورت بررسی نمودید؟

ب) ترکیب کلمات حاصله به صورت دسته بندی شده با ذکر میزان تکرار و اولویت را به گونه ای ارائه دهید که بتوان شما و فهم کلی نسبت به موضوع و ابعاد و جنبه های مختلف و زیرمجموعه های آن بدست آورد.

ج) بر اساس بررسی چکیده مقالات بررسی شده (تعداد را نیز ذکر نمایید) چه زمینه ها و ابزارهایی را برای موضوع مورد جستجو شناسایی نمودید؟ با ذکر میزان تکرار و اولویت بندی پیشنهادی

سوال ۴:

الف) جمع بندی مقالات پیدا شده بر اساس بعد ابزار و روشهای مورد استفاده بیان نمایید. 

ب) جمع بندی مقالات پیدا شده بر اساس بعد زمینه و حوزه کاربرد بیان نمایید. 

سوال ۵:

استخراج موارد گفته شده از مقدمه و مرور ادبیات برای ۲ مقاله

پاسخ سوالات را در قسمت کامنتها می توانید بیان نمایید. 

یادآوری مهم: چون در ادامه سوالات دیگر نیز به این مطلب اضافه خواهد شد و در نتیجه در کامنت حتماً شماره سوال را ذکر نمایید تا پاسخ ها قابل ردیابی و بررسی باشند  و مشخص باشد که پاسخ شما مربوط به کدام سوال است. 

رای دادن به این post

14 دیدگاه در “از جستجوی مقالات انگلیسی و فارسی تا نوشتن مقاله علمی

 1. آسو ظریف میگوید:

  پاسخ سوال اول :
  Data mining,Data analysis, pattern discovery,classification,clustering,Information visualization, Association rule discovery,Clustering,large datasets,Visual data exploration,Visualization with data mining,Data cleaning,text mining ,social media mining, Data mining application, Machine learning,Business Intelligence, Decision tree, Data selection,Data transformation,Regrrssion
  ابتدا با جستجوی کلی و ساده اطلاعات کلی درباره ی موضوع بدست آوردم، پس از آن مقالاتی که ارجاعات بیشتری داشتند و طبق سایر نکاتی که در نوشته ی حاضر در سایت توضیح داده شده کلید واژه هایی که بیشتر تکرار شده بودند را به ترتیب اولویت مرتب کردم.البته این اولویت بندی خیلی دقیق نیست چرا که در مقاله ای ممکن است حوزه ای مورد توجه قرار بگیرد که تا کنون کمتر به آن پرداخته شده است(تعداد تکرار کمتر) و این موضوع از نظر من میتواند خیلی ارزشمند باشد چرا که پژوهش های نو را نشان می دهد.

 2. آرش نامجوفرد میگوید:

  پاسخ سوال (۱)
  الف)
  ۱- big data
  ۲- BI
  ۳-cloud computing
  ۴- data analytics
  ۵-data exploration
  ۶-data management
  ۷- data visualization
  ۸-descriptive analytics
  ۹-predictive analytics
  ۱۰-prescriptive analytics
  ۱۱-batch processing
  ۱۲-dark data
  ۱۳- data lake
  ۱۴-data mining
  ۱۵- IOT
  ۱۶-data acquisition
  ۱۷- data collection
  ۱۸-data driven-decision
  ۱۹-supply chain
  ۲۰-marketing decision

  با استفاده از سرچ در گوگل با عنوان کلمات کلیدی در رابطه با علم داده و داده کاوی و همچنین مشاهده برخی از مقالات در‌حوزه علم داده و حوزه بازاریابی

  ب) کلمات کلیدی بر اساس شماره الویت بندی شده اند و‌ تلاش شده از کلماتی که مشخصا به علم داده مرتبط هستند و یا از کلمه data استفاده شده الویت بیشتری داده شود.

 3. اميرمحمد قاسمي میگوید:

  برای پیدا کردن کلمات کلیدی پیرامون موضوع اصلی ابتدا در google scholar کلمه اصلی
  مانند Human resource management را جستجو میکنیم و پس از آن از فهرست مقالات، آنها را انتخاب کرده و در بخش انتهایی کلمات کلیدی را پیدا میکنیم. با توجه به تکرار کلمات در مقالات مختلف میتوانیم کلمات اصلی را اولویت بندی کنیم.
  کلمات کلیدی : human resource management, human resource management issue,
  human resource practice, PERSONNEL management, INDUSTRIAL productivity,
  RESOURCE management, COMPETITIVE advantage, ORGANIZATIONAL structure,
  cultural difference ,INFORMATION resources management, HUMAN capital — Management,
  Performance, Outcomes, EMPLOYEE selection, ORGANIZATIONAL effectiveness,
  EMPLOYMENT practices, ORGANIZATIONAL effectiveness, ORGANIZATIONAL behavior,
  LABOR productivity, HUMAN capital

 4. علي دوست محمدي میگوید:

  پاسخ سوال ۱:
  ابتدا با سرچ عمومی اطلاعاتی راجع به مبحث داده کاوی دریافت کرده و سپس در رابطه با الگوریتم های دیتا ماینینگ به عنوان موضوع اصلی با استفاده از گوگل اسکالر و sciencedirect.com به جستجوی مطالب از قسمت citition و related articles و recommended articles و همچنین keyword های مقالات و مطالب پیشنهادی سرچ خود گوگل بدست میاریم.
  برای اولویت بندی میتونیم به میزان مطابقت تایتل مقاله و تعداد citition و تاریخ مقاله مربوطه توجه کنیم.
  keywords:data mining algorithms ,top 10 data mining algorithms,data mining algorithms classification, application of data mining algorithms, Data mining: concepts and techniques
  Data mining:machine learning, The EM algorithm and extensions , big data algorithms,programs for machine learning ,Random forests in data mining ,Apriori Algorithm in data mining ,genetic algorithm in big data ,types of data mining algorithms, privacy preserving data mining algorithms ,privacy preserving data mining algorithmsssas data mining algorithms big data models and algorithms, analyze data mining algorithms,Big Data Smart Cities, Fast algorithms for data
  mining,Risk estimation for classification in data mining ,

 5. رضوانه میرزامحمدی میگوید:

  پاسخ سوال یک: در ابتدا با سرچ کلمه ی data science در گوگل و نگاهی اجمالی به سایت ها و انفوگرافی ها و نیز بررسی کلمات تعدادی از مقالات سایت گوگل اسکالر با سرچ data science domain knowledge این کلمات کلیدی در زمینه ی دیتا و بخش های آن به دست آمده و با توجه به میزان تکرار و اهمیت تقریبی این کلمات اولویت بندی شدند.
  ۱.statistics
  ۲.machine learning
  ۳.big data
  ۴.knowledge engineering
  ۵.data driven decision making
  ۶.data engineering
  ۷.analysis
  ۸.descriptive analytics
  ۹.prescriptive analytics
  ۱۰.predective analytics
  ۱۱.scientific thinking
  ۱۲.interactive analysis
  ۱۳.innovation technologies
  ۱۴.information technology
  ۱۵.deep learning
  ۱۶.programming
  ۱۷.artificial intelligence
  ۱۸.cloud computing
  ۱۹.classification
  ۲۰.data integration

 6. آسو ظریف میگوید:

  پاسخ سوال ۲ :
  این جمله بخشی از سخنان نیوتن میباشد که پس از فرمول بندی قوانین جاذبه و رسیدن به شهرت و…گفت: اگر من چیزی بیش از بقیه می دانم به آن دلیل بوده که بر شانه ی غول ها ایستاده ام ،این جمله اهمیت مطالعه ی دقیق کارهای پیشینیان در رابطه با موضوع مورد تحقیق خودمان را نشان می دهد ،به عبارت دیگر وقتی میخواهیم یک نوآوری انجام بدهیم باید یک زمان خیلی زیادی را به کارهایی که پژوهشگران دیگر انجام داده اند (مرور ادبیات) اختصاص بدهیم ، ما قرار نیست دوباره چرخ را اختراع کنیم! و باید در زمینه ی تحقیقات به روز باشیم

 7. آرش نامجوفرد میگوید:

  پاسخ سوال ۲)
  به نظرم منظور از این شعار این است مه پژوهشگر با استفاده از گوگل اسکولار به حجم عظیمی از مقالات و تحقیقات کتنوع دسترسی داره که با استفاده از اون‌ میتونه در بدست آوردن دانش آینده و ایجاد مقالات جدید و تولید علم کنترل داشته باشه.
  اون غول احتمالا تشبیه شده به حجم عظیم اطلاعات و مقالات و قدرت علم

 8. رضوانه میرزامحمدی میگوید:

  پاسخ سوال دو:برداشت من این است که می توان از مقالات افراد که حاصل جستجو ها و تحقیقات آنان است به خوبی استفاده کرد و مجددا کار تکراری انجام نداد. در واقع به این معنا که چرخ را دوباره اختراع نکنیم‌.

 9. مهکام محبی میگوید:

  پاسخ سوال ۱) الف: Clustering, Classification, Association rules,Text mining, Machine learning, Big data, Network analytics, Visualization, Artificial intelligence, Decision tree, Evaluation, Prediction, Recommendation systems, Business intelligence, Decision support systems, Data warehousing, Social network data mining, Apriori algorithm, Neural networks, Genetic programming, Logistic regression, K-means clustering, Naive bayes, Gragh-based data mining
  این موارد را براساس سرچ های کلی از سایت های مختلف و مقالات مختلف و براساس تکرار آن‌ها شناسایی کردم.
  ب)سعی شده کلمات ارائه شده بر اساس اولویت نوشته شوند و این اولویت‌بندی براساس کلیات موضوع و مباحث کلی‌تر و تکرار آنها انجام شده است.

 10. اميرمحمد قاسمي میگوید:

  پاسخ سوال ۲: در عبارت ایستادن بر شانه های غول ها، منظور از غول ها بزرگان و پیشوان علم هستند و این عبارت به این معنی است که برای بدست آوردن دید وسیع و افقی و چشم اندازی بیشتر و دریافت پیدا کردن زوایای مختلف یک موضوع باید بر شانه های آنه ایستاد و به عبارتی دیگر از تجربیات و علم آنها بهره برد.

 11. علی دوست محمدی میگوید:

  پاسخ سوال ۲
  به نظرم به این معنیه که شما با تکیه و استفاده از تجارب افراد برتر در حوزه های مختلف میتونی منبع ارزشمندی رو در اختیار داشته باشی و مجبور نیستی هر چیزی رو تجربه کنی و هزینه و تایم براش صرف کنی.
  در رابطه با مقاله هم شما میتونی از مقالات معتبری که الان موجود هست و افراد صاحب نظری روش کار کردن استفاده کنی و همونارو ادامه و گسترش بدی و به بهبودهایی دست پیدا کنی تا اینکه صرفا بخوای همه چیز رو از صفر شروع کنی.اینطوری هم تقریبا در جهت خوبی حرکت خواهی کرد و هم بطور محسوسی در وقت و هزینه و انرژیت صرفه جویی میشه.

 12. مهکام محبی میگوید:

  پاسخ سوال ۲) بنظر من این شعار بیان کننده این است که با استفاده از مطالعات، تحقیقات و مقالات قبلی و معتبر می‌توان تحقیقات جدیدی را انجام داد و برای تکامل و پیشرفت در حوزه‌ی تحقیقاتی استفاده کرد.

 13. فاضل روشن علی میگوید:

  جواب سوال ۲:
  تمامی اکتشافات و اختراعات بشر در طول عمر این کره خاکی بر اساس تجربیات گذشتگان صورت گرفته است. وقتی این جمله معروف نیوتن را می خوانیم باید به ارزش تحقیقات گذشته واقف شویم و از آنها در راستای بهبود عملکرد خود استفاده نماییم. استفاده از موتور جستجوی گوگل در زمینه تحقیقات کمک بسیار زیادی به پژوهشگران دنیا نموده است. حتی در زمینه موتور جستجوی عمومی گوکل نیز تصور کنید یک روز این موتور از دسترس خارج گردد، مطمئنا بسیاری از کارهای معمولی افراد به تعویق خواهد افتاد. بر اساس این حقیقت می توانیم به کار ارزشمند گوگل اسکالر بیشتر پی برد.

 14. اميرمحمد قاسمي میگوید:

  پاسخ سوال ۳:
  الف) من درباره موضوع داده کاوی در واقعیت مجازی و داده کاوی در تکنولوژی غوطه وری ۱۴ مقاله را از نظر موضوع ، Abstract و key words مورد بررسی قرار دادم. بدین صورت که ابتدا موضوع مقاله را مورد بررسی قرار دادم و سپس نگاهی کلی به شکل skim the text به بخش abstract کردم و بعد از آن کلمات کلیدی را نوشتم.
  ب) – data mining (بار۱۲)
  virtual reality (بار۱۳) data visualization (بار۹)
  visual data mining (بار۷) visualization (بار۷)
  immersive visual data mining (بار۶)
  data exploration (بار۶) big data (بار۵)
  data analysis (بار۳) monitoring (بار۳)
  information visualization (بار۳) ۳d representation (بار۲)
  visual representation (بار۲) VR (بار۲)
  data structure (بار۲) data matrix (بار۲)
  cloud computing (بار۲) statistical analysis (بار۲)
  immersive (بار۱) expression data (بار۱)
  time series data mining (بار۱) human interaction (بار۱)
  virtual world (بار۱) human observe (بار۱)
  information analysis (بار۱) real-time system (بار۱)
  visual object (بار۱)
  ج) برای این موضوع چکیده ۱۴ مقاله را به صورت کلی مطالعه کردم.
  ۳D visual data mining framework – CAVE-SOM
  ۳D Visual Data Mining
  The PlatoCAVE
  the MiniCAVE
  CAVE-SOM system
  the C2
  immersive visual data mining (کتاب)
  Genome3DExplorer
  ۲D representations
  ۳D representation
  CAVE-like2
  ۳D space

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.